ב"ה

פרשת בחקתי • כ״א באייר ה׳תשפ״ד
האתר מוקדש לע"נ חווה נחמה בת יעקב משה ז"ל
האתר מוקדש לזכות יחיאל בן צילה נ"י האתר מוקדש לזכות יחיאל בן צילה נ"י

כל הזכויות שמורות © 2021

האתר מוקדש לע"נ חווה נחמה בת יעקב משה ז"ל
האתר מוקדש לזכות יחיאל בן צילה נ"י
דרשה 2/10 לפרשה
צדקותו של יוסף
"וַיְהִי כָּל נֶפֶשׁ יֹצְאֵי יֶרֶךְ יַעֲקֹב שִׁבְעִים נָפֶשׁ וְיוֹסֵף הָיָה בְמִצְרָיִם"
שמות, פרק א', פסוק ה'
ידוע ומפורסם

בפרשות הקודמות בספר בראשית[1], סיפרה התורה על השתלשלות הגעתו של יוסף למצרים. וכיצד היה דבר זה מאת ה', כדי שיזון ויכלכל את אביו, אחיו וכל בני משפחתם בשנות הרעב[2].

בפסוקנו זה, שבה התורה ומודיעה לנו, כי: "יוסף היה במצרים". הדבר תמוה: הלא הדבר כבר ידוע ומפורסם, שבעקבותיו אירעו כל המאורעות האמורים בפרשות הקודמות. מדוע אם כן, ראתה התורה לנכון, לחזור על פרט זה?

נפש אחת

כאשר ירדו ישראל למצרים בעצתו של יוסף לגור שם בשנות הרעב, מנתה התורה את כל בני ישראל הבאים מצרימה וסיכמה את מניינם בשבעים נפש[3]. בפסוקנו, יש תוספת על המידע המובא בסוף חומש בראשית, וכתוב: "ויהי כל נפש… שבעים נפש, ויוסף היה במצרים". התורה מחברת ומקשרת בין בני ישראל כולם, ליוסף הצדיק.

ליעקב אבינו היו שנים עשר בנים. כולם, חוץ מיוסף הצדיק, גרו בארץ כנען ליד אביהם, וחסו בצילו. ממנו למדו הם תורה, וממעשיו הטהורים ומהנהגותיו הקדושות הם התחנכו. בזאת שהתורה כותבת "נפש" ביחיד, ולא "נפשות" ברבים, רומזת היא על כך, שכל בניו של יעקב – כולל יוסף שהיה במצרים – כולם היו גדולים וצדיקים!

בכך שהתורה מזכירה יחד עם כל האחים גם את יוסף הצדיק, מלמדת אותנו התורה שלא רק כל שבעים הנפשות שירדו לארץ מצרים, היו 'נפשות' גדולות ונשגבות, מורמות מעם וטהורות. אלא גם יוסף, שלא גדל והתחנך אצל אביו, ולא ירד למצרים עמם, אלא שהה בה כבר שנים רבות, וראה את כל פגעיה הרעים, אף הוא – שווה להם בצדקותו ובטהרתו, וכולם כנפש אחת המה בדרגתם הרוחנית.

למרות היותו במצרים

כלומר, אין זו חזרה על הפרט הידוע והמפורסם ש"יוסף היה במצרים" במובן הגשמי. אלא, יש כאן חידוש גדול ואמירה חשובה: שיוסף היה צדיק וקדוש כמו אחיו, למרות ש"היה במצרים" ערוות הארץ – זמן רב.

ויתרה מכך: כידוע, יוסף הגיע למצרים רק בגלל מעשה מכירתו בידי אחיו. וכל התלאות שעברו עליו, כולל ישיבתו בכלא, קרו בגלל מעשיהם זה. ואף על זאת מעידה התורה: שלא היה לו בליבו עליהם שנאה או טינה. אלא היו הם, "נפש" – איש אחד בלב אחד[4].

[1] וישב, פרק ל"ז, פסוקים כ"ג-כ"ח.

[2] ויגש, פרק מ"ה, פסוקים ה'-י"ג.

[3] ויגש, פרק מ"ו, פסוק כ"ז.

[4] פרשת יתרו, י"ט, א'. פירוש רש"י על אתר.

הדרשות
הבאות
1/10
מניין בני ישראל
"וְאֵלֶּה שְׁמוֹת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל הַבָּאִים מִצְרָיְמָה אֵת יַעֲקֹב אִישׁ וּבֵיתוֹ בָּאוּ"
שמות, פרק א', פסוק א'
3/10
עמו אנכי בצרה
"וְכַאֲשֶׁר יְעַנּוּ אֹתוֹ כֵּן יִרְבֶּה וְכֵן יִפְרֹץ וַיָּקֻצוּ מִפְּנֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל"
שמות, פרק א', פסוק י"ב
1/10
מניין בני ישראל
"וְאֵלֶּה שְׁמוֹת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל הַבָּאִים מִצְרָיְמָה אֵת יַעֲקֹב אִישׁ וּבֵיתוֹ בָּאוּ"
שמות, פרק א', פסוק א'
3/10
עמו אנכי בצרה
"וְכַאֲשֶׁר יְעַנּוּ אֹתוֹ כֵּן יִרְבֶּה וְכֵן יִפְרֹץ וַיָּקֻצוּ מִפְּנֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל"
שמות, פרק א', פסוק י"ב

חיפוש מהיר בין דרשות/רבנים/פסוקים ונושאים

מדיניות וזכויות יוצרים

א) אם ברצונכם לפרסם או לשכפל תוכן זה בצורה כלשהי באתר אינטרנט, בכתב עת או בספר, אנא צרו קשר בדוא"ל לכתובת: [email protected].
ב) אתם רשאים להעביר באופן חופשי את התוכן לחברים ולמכרים באמצעות דואר אלקטרוני, רשת חברתית או הדפסה, בכפוף למגבלות הבאות:
1) אינכם משנים אף חלק ממנו בכל דרך שהיא, לא מוסיפים עליו תוספת כלשהי ולא מוחקים שום חלק ממנו.
2) אתם נותנים קרדיט למערכת דרשה לשבת, ומצרפים קישור אל www.drashaleshabat.com (בעותק מודפס כתובת האתר צריכה להיות מפורטת במלואה), ומוסיפים את ההערה הבאה:
התוכן בדף זה מיוצר על-ידי מערכת דרשה לשבת והוא מוגן בזכויות יוצרים על ידי אם נהנתם ממאמר זה, אנו ממליצים לכם להפיץ אותו עוד יותר, בתנאי שאתם לא משנים אף חלק ממנו, ואתם מצרפים את ההערה הזו, קישור ל- www.drashaleshabat.com
 וקרדיט למערכת דרשה לשבת.
ג) אם ברצונכם לפרסם מחדש מאמר זה בכתב עת, ספר או אתר, שלחו דוא"ל לכתובת: [email protected].